Royal Highland Show 2018

21st - 24th June            results

Sandyvale Jagerbomb - winner of class 296, Best Bull and Supreme Champion

Sandyvale Jagerbomb - winner of class 296, Best Bull and Supreme Champion

Croftends Iceman, Reserve Bull and Reserve Supreme Champion

Croftends Iceman, Reserve Bull and Reserve Supreme Champion

Graymar Halle - winner of class 292 and Best Female

Graymar Halle - winner of class 292 and Best Female

Dinmore Moschino - Winner of class 289, Reserve Junior Animal and Best Junior Female

Dinmore Moschino - Winner of class 289, Reserve Junior Animal and Best Junior Female

Solway View Milly - Reserve Junior Female

Solway View Milly - Reserve Junior Female

Rhymil Madonna - Winner of class 290

Rhymil Madonna - Winner of class 290

Springhill Kosher - Reserve Female

Springhill Kosher - Reserve Female

Croftends Belle - winner of class 293

Croftends Belle - winner of class 293

Solway View Leonardo - Best Junior Bull

Solway View Leonardo - Best Junior Bull

Magic Mojo - Champion British Blue Commercial

Magic Mojo - Champion British Blue Commercial

The Judge, John Quick, Devon (Coldridge Herd)

The Judge, John Quick, Devon (Coldridge Herd)

more photos

289     FEMALE born on or between 1st January and 30th April 2017

1st

683 

Jewitt, Mr Henry 

Barnard Castle 

Dinmore Moschino ET  

2nd

692 

Watret, Mr Kevin 

Annan 

Solway View Milly 

3rd

690 

Bellas & Son, J E 

Appleby

Croftends Molly 

4th

685 

Jewitt, Mr Henry 

Barnard Castle 

Springhill My Girl  

290     FEMALE born on or after 1st May 2017

1st

696 

Jewitt, Mr Henry 

Barnard Castle 

Rhymil Madonna (ET) 

2nd

695 

Bellas & Son, J E 

Appleby

Croftends Meg 

3rd

698 

Tiplady, Mr Richard J 

Barnard Castle 

Tipladys Malibu  

4th

693 

Williams, H W 

Llangadog 

Maes Madonna  

291     FEMALE born on or between 1st January and 31st December 2016

1st

703 

Scott, Miss Gillian 

Linlithgow 

Drumlone Lindsey 

2nd

709 

Watret, Mr Kevin 

Annan 

Solway View Lulu 

3rd

710 

Mackay, Miss Jean 

Barrhead 

Woodend Leonna  

4th

714 

Davidson & Blackwood

Biggar 

Blackstane Little Princess 

292     FEMALE born on or before 31st December 2015, in-calf or with calf at foot

1st

717 

Manson, Mr J K 

Wick 

Graymar Halle ET  

2nd

719 

Jewitt, Mr Henry 

Barnard Castle 

Springhill Kosher ET  

3rd

721 

Watret, D & L 

Lockerbie 

Criffel View Kendra 

4th

722 

Carr, Mr Roly 

Newcastle upon Tyne 

Tweedale Kardashian 

293     FEMALE born on or before 31st December 2015, not eligible for Class 292

1st

724 

Jewitt, Mr Henry 

Barnard Castle 

Croftends Belle ET

294     BULL born on or between 1st January and 30th April 2017

1st

727 

A & C S Comrie 

Lanark 

Stonebyres Minstrel 

2nd

726 

Cockburn, Mr & Mrs

West Linton 

Kingside Mister Harvey  

3rd

729 

A & C S Comrie 

Lanark 

Stonebyres Mack 

4th

730 

Watret, Mr Kevin 

Annan 

Solway View Macleod 

295     BULL born on or after 1st May 2017

1st

731 

J & S Wareham 

Heathfield 

Warehams Mighty Mouse 

2nd

732 

Millichap, Mr Rhys 

Tonyrefail 

Rhymil Millionaire 

3rd

733 

A & C S Comrie 

Lanark 

Stonebyres Murdo 

296     BULL born on or before 31st December 2016

1st

737 

Paterson, R & M 

Dunblane 

Sandyvale Jagerbomb 

2nd

736 

Bellas & Son, J E 

Appleby In Westmorland 

Croftends Iceman 

3rd

734 

Tiplady, Mr Richard J 

Barnard Castle 

Tweeddale Ironman 

4th

735 

Jewitt, Mr Henry 

Barnard Castle 

Meadowrig Iceman  

SP1     Best Junior Female

Winner

683 

Jewitt, Mr Henry 

Barnard Castle 

Dinmore Moschino ET  

SP1A     Reserve Junior Female

Winner

692 

Watret, Mr Kevin 

Annan 

Solway View Milly 

SP2     Best Female

Winner

717 

Manson, Mr J K 

Wick 

Graymar Halle ET  

SP3     Reserve Female

Winner

719 

Jewitt, Mr Henry 

Barnard Castle 

Springhill Kosher ET  

SP4     Best Junior Bull

Winner

739 

Watret, Mr Kevin 

Annan 

Solway View Leanardo 

SP4A     Reserve Junior Bull

Winner

740 

Oxley & Co, R T 

Newton Stewart 

Barholm Lucifer  

SP5     Best Bull

Winner

737 

Paterson, R & M 

Dunblane 

Sandyvale Jagerbomb 

SP6     Reserve Bull

Winner

736 

Bellas & Son, J E 

Appleby In Westmorland 

Croftends Iceman 

SP7     Breeder of Best Bull

Winner

737 

Paterson, R & M 

Dunblane 

Sandyvale Jagerbomb 

SP8     Best Junior Animal

Winner

739 

Watret, Mr Kevin 

Annan 

Solway View Leanardo 

SP9     Reserve Junior Animal

Winner

683 

Jewitt, Mr Henry 

Barnard Castle 

Dinmore Moschino ET  

SP10     Champion

Champion

737 

Paterson, R & M 

Dunblane 

Sandyvale Jagerbomb 

SP11     Reserve Champion

Winner

736 

Bellas & Son, J E 

Appleby In Westmorland 

Croftends Iceman 

SP12     Best Animal bred by Exhibitor

Winner

736 

Bellas & Son, J E 

Appleby In Westmorland 

Croftends Iceman 

Best Female - Mrs Manson, Caithness (Graymar Halle)

Best Female - Mrs Manson, Caithness (Graymar Halle)

Supreme Champion - Robert Paterson, Dunblane (Sandyvale Jagerbomb)

Supreme Champion - Robert Paterson, Dunblane (Sandyvale Jagerbomb)

Premier Breeder - Sarah Bellas, Appleby - Croftends Herd

Premier Breeder - Sarah Bellas, Appleby - Croftends Herd

1st prize Young Handler - Kelly Blackwood

1st prize Young Handler - Kelly Blackwood

Joint 2nd prize Young Handlers - Ross and Gregor Watret

Joint 2nd prize Young Handlers - Ross and Gregor Watret

3rd prize Young Handler - Joe Pattinson

3rd prize Young Handler - Joe Pattinson